Podporný tím
Základná škola v Kračúnovciach poskytuje základne vzdelávanie všetkým žiakom, pričom vychádza zo zásady rovnakého zaobchádzania a otvorenosti pre všetkých. Na našej škole sa vzdelávajú aj žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP). Sú to žiaci so zdravotným znevýhodnením (vývinové poruchy učenia, mentálne postihnutie, narušená pozornosť a žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia).
So žiakmi so ŠVVP pracuje inkluzívny tím rovnocenných odborníkov, ktorý sa skladá zo školskej špeciálnej pedagogičky a pedagogických asistentov. Nenahraditeľnou súčasťou tímu sú výchovná poradkyňa, triedny učitelia, predmetový vyučujúci a rodičia žiaka.
Inkluzívny tím pomáha skvalitňovať vyučujúci proces. Jeho pôsobenie vychádza najmä z práv každého (aj znevýhodneného a postihnutého) žiaka na rovnakú možnosť prístupu k informáciám, ku vzdelaniu a výchove na základe princípu a rešpektovania individuality každého jedného žiaka.
Naša škola sa zapojila do národného projektu „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II (NPPOP II)“, ktorého cieľom je implementácia princípov inkluzívneho vzdelávania v rámci regionálneho školstva. V rámci tohto projektu sa na našej škole v školskom roku 2021/2022 vytvorili pracovné miesta pre školského špeciálneho pedagóga a pedagogických asistentov.
Školský špeciálny pedagóg (ŠŠP)
Školský špeciálny pedagóg je v prvom rade hlavným koordinátorom realizácie začlenenia žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP) do bežnej školy a koordinátorom individuálneho výchovno-vzdelávacieho plánu.
Nie všetci žiaci, ktorí sú evidovaní ako žiaci so ŠVVP sú individuálne začlenení. Za individuálne začleneného (INTEGROVANÉHO) žiaka je možné považovať žiaka výlučne na základe písomného vyjadrenia poradenského zariadenia vyplývajúceho z odbornej psychologickej a špeciálno-pedagogickej diagnostiky. V písomnom vyjadrení je navrhovaný ďalší spôsob vzdelávania a určená forma individuálneho začlenenia. Z toho dôvodu ŠŠP spolupracuje s poradenskými zariadeniami a to:
- CPPPaP (Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie),
- SCŠPP (Súkromné centrum špeciálno-pedagogického poradenstva),
- CŠPP (Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva).
Tieto zariadenia sú oprávnené vydať rozhodnutie o školskom začlenení (integrácie) platné pre školu. Žiak je v nich pravidelne sledovaný psychológom a špeciálnym pedagógom.
Súčasťou základnej dokumentácie začleneného žiaka je IVVP (INDIVIDUÁLNY VÝCHOVNO-VZDELÁVACÍ PLÁN), ktorý obsahuje informácie o žiakovi, osobitosti vplyvu jeho diagnózy a prognózy na výchovno-vzdelávací proces, požiadavky na úpravu prostredia triedy, učebné postupy, organizáciu výchovno-vzdelávacieho procesu, učebné plány a osnovy, špeciálne učebné pomôcky a personálnu pomoc. IVVP vypracuje ŠŠP v spolupráci s triednym učiteľom. V priebehu školského roka sa môže upravovať a priebežne dopĺňať. Musí byť podpísaný riaditeľom školy, triednym učiteľom, výchovným poradcom, špeciálnym pedagógom a zákonným zástupcom žiaka.
Ak je žiakovi potrebné prispôsobiť obsah a formy vzdelávania v niektorých vyučovacích predmetoch, vypracuje predmetový vyučujúci učiteľ so školským špeciálnym pedagógom ako súčasť IVVP ÚPRAVU UČEBNÝCH OSNOV konkrétneho predmetu. Vypracúva sa len pre tie vyučovacie predmety v ktorých žiak nemôže postupovať podľa učebných osnov daného ročníka, prípadne potrebuje iné úpravy.
Školský špeciálny pedagóg je spolu s výchovným poradcom nápomocný aj pri odborných a individuálnych konzultáciách s rodičmi. Spolupráca s ním je zameraná najmä na oblasť správania a na celoštátne testovanie piatakov a deviatakov so ŠVVP a na ich umiestnenie na primeraný typ strednej školy. Intervencia špeciálneho pedagóga je podriadená súčasným požiadavkám týchto testovaní a je zameraná hlavne na čítanie s porozumením, kvantitatívnu stránku písomného prejavu a na zlepšovanie procesov v oblastí matematických zručností a návykov.
Pedagogický asistent (PA)
Pedagogický asistent je akýmsi mostom medzi žiakom, s ktorým pracuje a ostatnými žiakmi v triede, ale aj mostom medzi žiakom a učiteľom. Individuálnym prístupom pomáha v rámci vyučovacieho procesu žiakom, ktorí majú špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby. Pomáhajú im prekonávať aj zdravotné a sociálne bariéry. Je nápomocný žiakom v reálnych situáciách v škole (na školskom dvore, cez prestávku alebo v jedálni počas obeda).
PA bezprostredne spolupracuje s učiteľom v triede a ostatnými zamestnancami školy. Oboznamuje sa so zdravotným stavom žiaka a o procese výchovy a vzdelávania. Je nápomocný aj pri aktivitách organizovaných školou mimo prostredia školy. Podieľa sa na príprave a tvorbe didaktického materiálu. PA sa zúčastňuje aj na vzdelávacích podujatiach určených pre pedagogických asistentov organizovaných školami alebo inými inštitúciami akreditovanými na túto činnosť.
Rodičia žiaka spolupracujú so školským špeciálnym pedagógom prostredníctvom konzultácií, ktorých témou je hľadanie spoločného postupu pri edukačnom pôsobení na žiaka a pri zdolávaní jeho špecifických problémov. Dôležitou súčasťou spolupráce je aj kompletizácia povinnej dokumentácie a posilnenie sebavedomia rodiča v jeho náročnej úlohe podporovať vzdelávanie žiaka so ŠVVP. ŠŠP poskytuje rodičom materiály, aby vedeli ako môžu svojmu dieťaťu pomôcť. Ak má rodič záujem so svojim dieťaťom pracovať, ŠŠP mu vysvetlí čo a ako má robiť a pravidelne to s ním konzultuje. Snaží sa ich čo najviac zaangažovať do spolupráce, aby sa podieľali na všetkých krokoch v rámci intervencie a niesli spoluzodpovednosť za výsledky spoločného snaženia. Najlepšie výsledky alebo zlepšenia sú z odborného hľadiska pozorované u žiakov, u ktorých sa do procesu výchovy a vzdelávania zapoja aj rodičia. Výsledkom je zlepšenie nielen v oblasti učenia, ale aj v oblasti kognitívnej, senzomotorickej aj sociálnej.
ŠŠP sa priamo podieľa na výchove a vzdelávaní žiakov so zdravotným znevýhodnením na bežnej škole. S týmito žiakmi pracujú počas vyučovacích hodín aj pedagogický asistenti, ktorí žiakom umožňujú ľahšie zvládať nároky školy. ŠŠP poskytuje pedagogickým asistentom konzultácie, rady a informácie ohľadom integrovaného žiaka.
V procese vyučovania poskytuje ŠŠP žiakovi individuálne špeciálno-pedagogické, terapeutické a rehabilitačné služby na základe diagnostických vyšetrení. Podľa potreby realizuje náčuvy a pozorovanie integrovaného žiaka v jeho prirodzenom školskom prostredí, t.j. v triede.
Hlavná náplň práce ŠŠP je však priama práca so žiakmi so ŠVVP. Na našej škole sa pre takýchto žiakov vytvoril predmet ROZVÍJANIE ŠPECIFICKÝCH FUNKCIÍ (RŠF). Predmet sa vyučuje 1x do týždňa cez voliteľné predmety. Ciele a obsah tohto predmetu sú závislé od výsledkov špeciálno-pedagogickej diagnostiky každého jednotlivého žiaka a vychádzajú z učiva, ktoré žiaci preberajú v triede. Hodnotí sa snaha a spolupráca žiaka so ŠŠP. Cielenými cvičeniami sa ŠŠP snaží ťažkosti žiaka napraviť, precvičuje čiastkové funkcie ale aj upevňovanie učiva. Preto časť hodiny je možné využiť aj na objasňovanie edukačného obsahu, ktorý sa pri aplikácii bežných pedagogických metód zo strany predmetového vyučujúceho žiaka nepodarilo pochopiť. Cvičenia je potrebné precvičovať systematicky a neustále. Ako pomôcky pri práci využíva odbornú a časopiseckú literatúru (Pedagogika jednotlivcov s poruchami učenia, Harčaríkova, 2008. Specifické poruchy učení, Krejčová, Bodnárová a kol., 2018), odborno-metodického materiály (Námety na reedukačnú činnosť u žiakov s vývinovými poruchami učenia, Šulíková, 2014, Kuliferdo, Bystríkova pomôcka), internet (pracovné listy), špeciálne hry a cvičenia (pexesá, obrázkové dominá, skladačky, puzzle), pomôcky na rozvíjanie motoriky (navliekanie šnúrok, guľôčkové labyrinty, prevliekačky, písanie do piesku), špeciálne pomôcky vyvinuté pre pomoc s poruchami učenia (čitateľská okienka, čitateľské tabuľky, nástenky s gramatickými pravidlami, geometrické tvary, obrázkové materiály). Dôležitú úlohu špeciálno-pedagogickej intervencie tvoria aj rozhovory so žiakom, ktoré majú posilniť vzťah ŠŠP a žiaka na základe dôvery, stimulovať aktivitu a snahu žiaka a motivovať ho do ďalšej práce.
Cieľom výchovy a vzdelávania žiakov so ŠVVP v primárnom a nižšom sekundárnom stupni našej školy je pripraviť ich na súčasne vzdelávanie na akejkoľvek strednej škole s prihliadnutím na ich schopností a možnosti vykonávať zvolenú profesiu.
Pre viac informácii kontaktujte našu školskú špeciálnu pedagogičku Mgr. Danu Kovalčíkovú na email: dankakovalcikova90@gmail.com
Konzultačné hodiny: Pondelok: 8:40 – 09:25
Utorok: 10:35 – 11:20